niedziela, 12 lutego 2017

Ogólne zasady wistu


Lekcja 15
Wprowadzamy zasady wistowania
07.02.2017
Młodzież zbliża się do rozliczenia półrocza w szkole i jest to nasze ostatnie spotkanie przed należnym dwutygodniowym odpoczynkiem dla młodzieży. Ferie zimowe czas zacząć. Zobaczymy jaki zapał zostanie po tak długiej przerwie. Jak na razie jest on imponujący, skoro na kolejne zajęcia przybywa 11 uczestników. Ogromnym zaskoczeniem jest fakt, szybkiego zrozumienia ogólnych zasad gry w brydża, natomiast temat który wydawał się prostszy, czyli liczenie punktów i początki licytacji, sprawiają uczestnikom jeszcze drobne problemy. Może to wynikać z faktu, że tak na prawdę młodzież ma kontakt z brydżem tylko raz na tydzień a to niestety za mało aby w miarę szybko i umiejętnie pójść kolejny krok dalej.
Dla przypomnienia tylko powtarzamy zasady zapisu. Na potrzeby początkujących ustalamy, że przy grze w bez atu potrzebujemy ok 3 pkt na jedną lewkę a przy grach kolorowych około 2,5. Tym samym będziemy dążyć do uzgodnienia koloru starszego, gdyż na końcówkę potrzebujemy 10 lew a do tego statystycznie będzie nam potrzeba 25 punktów, kiedy do wygrania innej gry z dużą premią czyli końcówki bez atutowej będziemy potrzebować niby tylko 9 lew ale statystycznie aż 27 punktów. W ostateczności będziemy dążyli do wylicytowania i ugrania końcówki w kolor młodszy na który zmuszeni będzie wziąć aż 11 lew aby taką premię otrzymać.

Wist
Odszukujemy sobie na tym blogu informacje na temat zasad wistowania i uzupełniamy swoją posiadaną wiedzę w tym zakresie o kolejne zasady zawarte poniżej.
  • Na kontrakty bez atutowe wistujemy z koloru najdłuższego. Staramy się urabiać blotki i kolejne karty niższe. Partner po dojściu do ręki w zasadzie kontynuuje grę w kolor napoczęty przez partnera. Współpracujemy z partnerem a nie gramy sami sobie. Przy kontraktach bez atutowych możemy śmiało wistować spod asów, przecież naszego asa nikt w kolejnej lewie nie przebije atutem.
  • Staramy się nie wistować w kolor zgłoszony przez przeciwnika, przecież On sam będzie kiedyś musiał ten kolor rozegrać. Nie róbmy tego za Niego.
  • Jeżeli partner zgłosił kolor to wistujemy w ten kolor. Przecież w jakimś celu partner chciał wskazać nam ten kolor.
  • Przeciwko kontraktom kolorowym będziemy wistować wg zasad podobnych jak przy grze bez atu. Jednak tym razem nie będziemy wychodzić spod asów gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że nasz as zostanie przebity w kolejnej lewie a to może mieć przykre konsekwencje w kontekście ilości wziętych lew.
  • Z układów sekwensowych (taką nazwę noszą figury/honory przyległe) np:QWxx, KQWxx AKxx wistujemy zawsze kartą najstarszą. Czyli w naszych przykładach kartę wistu zaznaczyliśmy wytłuszczonym drukiem. QWxx, KQWxx AKxx