wtorek, 31 stycznia 2017

Kiedy premia



Lekcja 14
Turniej brydżowy z zapisem sportowym
31.01.2017
Młodzież zbliża się do rozliczenia półrocza w szkole i pomimo tego, że jest to "gorący" okres w ich życiu to nadal na zajęcia przychodzi spora gromadka. Tym razem przybywa 12 uczestników.
Postanowiliśmy już do ferii tylko grać, co oczywiście zostało przyjęto a ogromną aprobatą. Młodzież bardzo lubi rywalizację i oczekiwania na wynik końcowy ich potyczek jest nie mniej emocjonujące. 
 
Dla przypomnienia tylko powtarzamy zasady zapisu. Na potrzeby początkujących ustalamy, że przy grze w bez atu potrzebujemy ok 3 pkt na jedną lewkę a przy grach kolorowych około 2,5. Suma punktów jaką posiadamy z partnerem określamy w trakcie licytacji. W zależności od ich posiadania decydujemy o wysokości kontraktu, pamiętając, że jeżeli przegramy, to zapis pójdzie dla przeciwników. Oczywiście wartościowanie poszczególnych rąk to daleka przyszłość i na początek takie założenie jest wystarczające.
 
Możemy wyróżnić jakby 3 strefy za które będziemy otrzymywać premie przy zapisie sportowym:
Częściówka
Są to wszystkie kontrakty zalicytowane i zrealizowane których suma punktów za lewy jest poniżej 100. Dotyczy to przykładowo 1BA, 2, 2♠, 3♣ itp.Otrzymamy premie 50 pkt niezależnie czy jesteśmy przed czy po partii. 
Końcówka
Są to wszystkie kontrakty zalicytowane i zrealizowane których suma punktów za lewy jest przynajmniej100. Dotyczy to przykładowo 3BA, 4, 4♠, 5♣ itp.Otrzymamy premie 300 lub 500 pkt w zależności od tego czy jesteśmy przed czy po partii. 
Gry premiowe
np 6BA, 6, 6♠, 66tzw szlemiki i konieczność wzięcia 12 lew
np 7, 7, 7♠, 7♣, 7BA tzw szlemy i konieczność wzięcia 13 lew - wszystkich.

niedziela, 29 stycznia 2017

zawody z użyciem zapisu sportowego



Lekcja 13
Turniej brydżowy z zapisem sportowym
24.01.2017
 Spotkanie po dwu tygodniowej przerwie ze względu na pokaz w szkole wschodnich sztuk walki prowadzonych przez trenerów z Korei. Zaiste imponujące zaangażowanie szkoły w zajęcia pozalekcyjne. Na nasze zajęcia przybywa 11 młodych adeptów, nadal niezrażonych i chętnych do poznania kolejnych etapów gry w brydża. Ilość nadal imponująca.

Tym razem nie wprowadzamy żadnej teorii, przypominamy po krótce zasady zapisu. Organizujemy zawody brydżowe, starając się w kontrolkach wpisywać już punkty zgodnie z zasadami poznanymi wcześniej. Spodziewałem się kataklizmu ale młodzież zaimponowała mi. Kilka bardzo drobnych niedociągnięć a w pozostałych przypadkach zapis prowadzony idealnie. Oczywiście pomagamy ale coraz śmielej gracze radzą sobie przy stole. Oczywiście próbujemy gonić z czasem ale nie wymuszając. Rozdania trwają jeszcze po kilkanaście minut ale próbujemy przyspieszać tak aby młodzież miała świadomość, że w nieskończoność nie można grać. Na zawodach na jedno rozdanie jest przewidziane 7-8 minut. Zdarzają się wpadki na licytowane kontrakty bez 5 czy 6 ale spokojnie na bilans przyjdzie czas po feriach zimowych.

niedziela, 22 stycznia 2017

Zapis brydżowy - premie i zapis w brydżu sportowym



Lekcja 12
Zapis brydżowy (premie)
Zapis sportowy
10.01.2017
 Tym razem na zajęcia przybywa 12 młodych adeptów, przy czym 3 dostarcza usprawiedliwienia ustne (choroby, inne konkursy). Ilość zaiste imponująca.
Ogólne zasady zapisu poznaliśmy na poprzednich zajęciach, dzisiaj skupimy się na dodatkowych premiach. Zapis robrowy różni się nieznacznie od zapisu sportowego. W grze robrowej możemy zbierać sobie punkty pod kreską z kilku rozdań, przy brydżu sportowym każde rozdanie jest liczone osobno. Tak więc poznamy oba sposoby a stosować będziemy ten który będzie akurat adekwatny. My chcemy grać w brydża sportowego (porównawczego), tak więc w przyszłości to tym zapisem będziemy stosować najczęściej.

Brydż robrowy
  • Za zrobienie partii zapisujemy sobie premię dodatkowe 200 punktów nad kreską
  • Za zrobienie dwóch partii (skończenie robra) zapisujemy sobie premię dodatkowe 500 punktów nad kreską.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc przed partią zapisujemy 50 punktów nad kreską po stronie przeciwnika.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc po partii zapisujemy 100 punktów nad kreską po stronie przeciwnika.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlemika (12 lew) otrzymamy dodatkową premię przed partią 500 punktów.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlemika (12 lew) otrzymamy dodatkową premię po partii 750 punktów.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlema (13 lew) otrzymamy dodatkową premię przed partią 1000 punktów.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlema (13 lew) otrzymamy dodatkową premię po partii 1500 punktów.

Jak widać premie za wysokie i bardzo wysokie gry są duże ale czy warto przymierzać się do takich premii decyduje bilans w licytacji. Wszak jeśli coś zalicytujemy to jeszcze musimy to wygrać. Porażka spowoduje, że zapis powędruje na stronę przeciwnika. A jeżeli przeciwnik jeszcze dodatkowo skontruje nas w licytacji to błąd w licytacji może nas jeszcze drożej kosztować. O kontrach i rekontrach i wynikających z tego konsekwencjach będzie mowa na kolejnych zajęciach.

Przy brydżu sportowym rywalizują pary NS kontra WE. Każde z pudełek jest oznaczone odpowiednimi kolorami par NS i WE. W brydżu sportowym mamy już narzucone w jakiej jesteśmy sytuacji i tak kolor zielony oznacza, że dana para jest przed partią a kolor czerwony, że po partii. Każde rozdanie liczy się z osobna, tak więc premie doliczane są każdorazowo do każdego wyniku.

Brydż sportowy (porównawczy)
Punkty i premie zapisujemy do kontrolki w rubryce określającej linię na której akurat graliśmy. Jeżeli graliśmy na lini NS to punkty za wygranie kontraktu wraz z odpowiednią premią zapisujemy w kolumnie oznaczonej NS. Wszelkie wpadki zapisujemy po stronie przeciwnika. Pierwsze duże premie otrzymujemy tak jak w brydżu robrowym za zalicytowanie i wygranie kontraktu w którym zdobędziemy przynajmniej 100 punktów (tzw. końcówki). Ma to miejsce w przypadku zalicytowania i wygrania 3BA, 4 w kolor starszy lub 5 w kolor młodszy. Liczenie tych punktów przypominamy z poprzednich zajęć. Ekstra duże premie dostaniemy za szlemika i szlema (tak samo jak w brydżu robrowym). Natomiast w brydżu sportowym otrzymamy także małe premie jeżeli uda nam się wygrać licytacje i wygrać zapowiedziany kontrakt ale poniżej końcówki (tzw częściówki).
  • Za zalicytowanie i wygranie częściówki (suma punktów za lewy poniżej 100) sumujemy punkty i dodajemy małą premię 50) Przykładowo zalicytowaliśmy 2♠ i wzięliśmy 9 lew. Za zalicytowany kontrakt 2♠ mamy tylko 60 punktów (mniej od 100) do tego za 9 lewkę dodamy kolejne 30 i małą premię 50. Razem zapiszemy po swojej stronie 140. Mała premia jest taka sama bez względu na to czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za zalicytowanie i wygranie końcówki (suma punktów za lewy powyżej 100) sumujemy punkty i dodajemy dużą premię 300 przed partią lub 500 punktów po partii. Przykładowo zalicytowaliśmy 4♠ i wzięliśmy 10 lew. Za zalicytowany kontrakt 4♠ mamy 120 punktów (więcej od 100) tak więc należy nam się duża premia. Razem zapiszemy po swojej stronie 420 lub 620 w zależności od tego czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlemika (wzięcie 12 lew) sumujemy punkty za lewy i dodajemy ekstra premię 800 przed partią lub 1250 punktów po partii. Przykładowo zalicytowaliśmy 6♠ i wzięliśmy 12 lew. Za zalicytowany kontrakt 6♠ mamy 180 punktów a że zobowiązaliśmy się oddać przeciwnikom tylko jedną lewę i udało się nam to zrealizować więc należy nam się extra premia. Razem zapiszemy po swojej stronie 980 lub 1430 w zależności od tego czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlema (wzięcie 13 lew) sumujemy punkty za lewy i dodajemy ekstra dużą premię 1300 przed partią lub 2000 punktów po partii. Przykładowo zalicytowaliśmy 7♠ i wzięliśmy 13 lew. Za zalicytowany kontrakt 7♠ mamy 210 punktów a że zobowiązaliśmy się nie oddać przeciwnikom żadnej lewy i udało się nam to zrealizować więc należy nam się extra duża premia. Razem zapiszemy po swojej stronie 1510 lub 2210 w zależności od tego czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc przed partią zapisujemy 50 punktów po stronie przeciwnika.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc po partii zapisujemy 100 punktów po stronie przeciwnika.

Dla przykładu zobacz co się stanie kiedy my nie dolicytujemy kontraktu a dokona tego przeciwnik.
Zalicytowaliśmy 2♠ i po rozgrywce nie oddaliśmy, będąc po partii żadnej lewy (wzięliśmy ich 13). Zapiszmy sobie:
  60 za lewy deklarowane w licytacji
150 za kolejne lewki wzięte ponad miarę
  50 mała premia za wygranie częściówki
260 suma tego co zapiszemy w kontrolce

Przeciwnik zalicytował 7♠ i podobnie jak my wziął 13 lew.
Tylko, że oni zapiszą sobie:
  210 za lewy deklarowane w licytacji
2000 extra duża premia za wygranie szlema
2210 suma tego co zapiszą sobie przeciwnicy

Brrr różnica ogromna, dlatego tak ważna obok rozgrywki jest licytacja.

Zapis brydżowy - wstęp





Lekcja 11
Zapis brydżowy (wstęp)

03.01.2017
 Wkraczamy w nowy rok. To, że na zajęcia przyszło 13 młodych adeptów chcących nadal poznawać tajniki wiedzy tej bardzo popularnej gry to jest swoisty ewenement. Przed nami jeszcze jedna "ciężka rafa" czyli zapis brydżowy. Jeżeli ją pokonamy to zostanie już tylko otwarta przestrzeń do podnoszenia swoich umiejętności i gry w czystej pstaci. Na zapis i jak będzie on kształtował nasze zachowanie przy stoliku będziemy musieli poświęcić 2-3 lekcje.

Dość trudny temat, ale bez niego nie da się grać w brydża. Podstawową zasadą w brydżu jest branie maksymalnej ilości lew wraz z partnerem. Co w połączeniu z precyzyjną licytacją pozwoli nam otrzymywać dodatkowe punkty, przeliczane na premie, tym samym na zwycięstwo lub porażkę.
Wyróżnia się dwa typy zapisów, tzw:
  • robrowy
  • sportowy

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi zapisami jest taka, że w zapisie robrowym punkty na poszczególne premie można składać sobie w kilku bezpośrednio po sobie następujących rozdaniach, natomiast w zapisie sportowym każde rozdanie jest traktowane osobno.
Wystarczy tylko kartka i długopis z gadżetów niezbędnych do prowadzenia zapisu.
                                                           My                    Oni




 







Pod kreską zapisujemy tylko punkty które otrzymamy za wygranie zalicytowanego kontraktu. Wszystkie inne tj. (wpadki, nadróbki, premie itp.) wpisujemy nad kreską. Przy czym w sytuacji kiedy nie ugramy zalicytowanego kontraktu, punkty nad kreską wpisujemy po stronie przeciwnika.


Zdobycie jako pierwsi minimum 100 punktów pod kreską jest równoważne z wygraniem partii a wygranie dwóch partii oznacza wygranie robra i zakończenie partyjki brydża. Można wtedy zmienić partnera, ustawienie stołu lub w niezmienionej scenerii rozpocząć kolejnego roberka.
Punkty do zapisu pod kreską liczymy wg. podanego niżej schematu, w zależności jaki kolor obraliśmy w trakcie licytacji.

Przy grze w:
  • Bez atu (BA) pierwsza lewa liczona jest za 40, każda kolejna po 30
  • W kolor starszy (♠ lub ♥) każda lewa po 30
  • W kolor młodszy (lub ♣) każda lewa po 20

Łatwo wyliczyć, że aby zdobyć 100 pkt. pod kreską za jednym „zamachem” trzeba byłoby zalicytować i wygrać 3BA, 4 w kolor starszy lub 5 w kolor młodszy. Na to trzeba odpowiednio wziąć 9,10 lub 11 lew.
Przykładowy zapis mamy poniżej. Cyfry w nawiasach oznaczają numer rozdania i nie ma potrzeby ich wpisywania, mają posłużyć tylko celom dydaktycznym.
                                              My                              Oni







                                               50(2)                          60(6)
                                               30(1)                        150(3)
                                           
                                               60(1)
                                               60(4)


 
                                               40(5)                         120(6)






W pierwszym rozdaniu (1) zalicytowaliśmy 2 i w rozgrywce wzięliśmy 9 lew. Pod kreską zapisujemy 60 a nad kreską 30 za dodatkowo wzięta lewkę)
W drugim rozdaniu (2) przeciwnik zagrał 4♠ i wziął tylko 9 lew. Za wpadkę zapisaliśmy sobie nad kreska 50 punktów.
W trzecim rozdaniu (3) myśmy zagrali 1BA (bo tyle brakowało nam do zapisania 100 punktów pod kreską, wszak mieliśmy już 60 z pierwszego rozdania). Niestety wzięliśmy tylko 4 lewy (bez trzech) i tym razem 150 powędrowało nad kreskę do przeciwników.
W czwartym rozdaniu (4) zagraliśmy 3 i wzięliśmy na rozgrywce 9 lew. Tym samym 60 punktów zapisujemy po naszej stronie pod kreską. Udało nam się, jako pierwszym uzyskać 100 punktów pod kreską i osiągnąć partię. Przypominam, że do wygrania robra potrzeba wygrać dwie partie.
W piątym rozdaniu (5) zagraliśmy 1BA i udało się wziąć 7 lew, tym samym 40 punktów pod kreską ląduje po naszej stronie.
W szóstym rozdaniu (6) przeciwnik zagrał 4♠, biorąc lew 12. Zapisać musimy przeciwnikom 120 pod kreską i nad kreską za dwie lewy dodatkowe kolejne 60 punktów. Jednocześnie przeciwnik podkreślił nasze 40 punktów zdobyte w 5 rozdaniu i musimy ponownie zbierać punkty aby zdobyć ich 100 pod kreską. W tym momencie obie pary mają już zaliczoną pierwszą partię a do wygrania robra i wpisania dodatkowej premii muszą zdobyć jeszcze raz 100 punktów pod kreską.
O premiach i zapisie sportowym porozmawiamy na przyszłych zajęciach. Temat dość trudny ale jego przebrnięcie otworzy nam praktycznie drogę już do zajęć logicznych i ukazywaniu tego co w rywalizacji brydżowej najpiękniejsze.