niedziela, 22 stycznia 2017

Zapis brydżowy - premie i zapis w brydżu sportowym



Lekcja 12
Zapis brydżowy (premie)
Zapis sportowy
10.01.2017
 Tym razem na zajęcia przybywa 12 młodych adeptów, przy czym 3 dostarcza usprawiedliwienia ustne (choroby, inne konkursy). Ilość zaiste imponująca.
Ogólne zasady zapisu poznaliśmy na poprzednich zajęciach, dzisiaj skupimy się na dodatkowych premiach. Zapis robrowy różni się nieznacznie od zapisu sportowego. W grze robrowej możemy zbierać sobie punkty pod kreską z kilku rozdań, przy brydżu sportowym każde rozdanie jest liczone osobno. Tak więc poznamy oba sposoby a stosować będziemy ten który będzie akurat adekwatny. My chcemy grać w brydża sportowego (porównawczego), tak więc w przyszłości to tym zapisem będziemy stosować najczęściej.

Brydż robrowy
  • Za zrobienie partii zapisujemy sobie premię dodatkowe 200 punktów nad kreską
  • Za zrobienie dwóch partii (skończenie robra) zapisujemy sobie premię dodatkowe 500 punktów nad kreską.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc przed partią zapisujemy 50 punktów nad kreską po stronie przeciwnika.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc po partii zapisujemy 100 punktów nad kreską po stronie przeciwnika.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlemika (12 lew) otrzymamy dodatkową premię przed partią 500 punktów.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlemika (12 lew) otrzymamy dodatkową premię po partii 750 punktów.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlema (13 lew) otrzymamy dodatkową premię przed partią 1000 punktów.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlema (13 lew) otrzymamy dodatkową premię po partii 1500 punktów.

Jak widać premie za wysokie i bardzo wysokie gry są duże ale czy warto przymierzać się do takich premii decyduje bilans w licytacji. Wszak jeśli coś zalicytujemy to jeszcze musimy to wygrać. Porażka spowoduje, że zapis powędruje na stronę przeciwnika. A jeżeli przeciwnik jeszcze dodatkowo skontruje nas w licytacji to błąd w licytacji może nas jeszcze drożej kosztować. O kontrach i rekontrach i wynikających z tego konsekwencjach będzie mowa na kolejnych zajęciach.

Przy brydżu sportowym rywalizują pary NS kontra WE. Każde z pudełek jest oznaczone odpowiednimi kolorami par NS i WE. W brydżu sportowym mamy już narzucone w jakiej jesteśmy sytuacji i tak kolor zielony oznacza, że dana para jest przed partią a kolor czerwony, że po partii. Każde rozdanie liczy się z osobna, tak więc premie doliczane są każdorazowo do każdego wyniku.

Brydż sportowy (porównawczy)
Punkty i premie zapisujemy do kontrolki w rubryce określającej linię na której akurat graliśmy. Jeżeli graliśmy na lini NS to punkty za wygranie kontraktu wraz z odpowiednią premią zapisujemy w kolumnie oznaczonej NS. Wszelkie wpadki zapisujemy po stronie przeciwnika. Pierwsze duże premie otrzymujemy tak jak w brydżu robrowym za zalicytowanie i wygranie kontraktu w którym zdobędziemy przynajmniej 100 punktów (tzw. końcówki). Ma to miejsce w przypadku zalicytowania i wygrania 3BA, 4 w kolor starszy lub 5 w kolor młodszy. Liczenie tych punktów przypominamy z poprzednich zajęć. Ekstra duże premie dostaniemy za szlemika i szlema (tak samo jak w brydżu robrowym). Natomiast w brydżu sportowym otrzymamy także małe premie jeżeli uda nam się wygrać licytacje i wygrać zapowiedziany kontrakt ale poniżej końcówki (tzw częściówki).
  • Za zalicytowanie i wygranie częściówki (suma punktów za lewy poniżej 100) sumujemy punkty i dodajemy małą premię 50) Przykładowo zalicytowaliśmy 2♠ i wzięliśmy 9 lew. Za zalicytowany kontrakt 2♠ mamy tylko 60 punktów (mniej od 100) do tego za 9 lewkę dodamy kolejne 30 i małą premię 50. Razem zapiszemy po swojej stronie 140. Mała premia jest taka sama bez względu na to czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za zalicytowanie i wygranie końcówki (suma punktów za lewy powyżej 100) sumujemy punkty i dodajemy dużą premię 300 przed partią lub 500 punktów po partii. Przykładowo zalicytowaliśmy 4♠ i wzięliśmy 10 lew. Za zalicytowany kontrakt 4♠ mamy 120 punktów (więcej od 100) tak więc należy nam się duża premia. Razem zapiszemy po swojej stronie 420 lub 620 w zależności od tego czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlemika (wzięcie 12 lew) sumujemy punkty za lewy i dodajemy ekstra premię 800 przed partią lub 1250 punktów po partii. Przykładowo zalicytowaliśmy 6♠ i wzięliśmy 12 lew. Za zalicytowany kontrakt 6♠ mamy 180 punktów a że zobowiązaliśmy się oddać przeciwnikom tylko jedną lewę i udało się nam to zrealizować więc należy nam się extra premia. Razem zapiszemy po swojej stronie 980 lub 1430 w zależności od tego czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za zalicytowanie i wygranie szlema (wzięcie 13 lew) sumujemy punkty za lewy i dodajemy ekstra dużą premię 1300 przed partią lub 2000 punktów po partii. Przykładowo zalicytowaliśmy 7♠ i wzięliśmy 13 lew. Za zalicytowany kontrakt 7♠ mamy 210 punktów a że zobowiązaliśmy się nie oddać przeciwnikom żadnej lewy i udało się nam to zrealizować więc należy nam się extra duża premia. Razem zapiszemy po swojej stronie 1510 lub 2210 w zależności od tego czy jesteśmy przed partią czy po partii.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc przed partią zapisujemy 50 punktów po stronie przeciwnika.
  • Za każdą lewę wziętą mniej niż deklarowaliśmy w licytacji będąc po partii zapisujemy 100 punktów po stronie przeciwnika.

Dla przykładu zobacz co się stanie kiedy my nie dolicytujemy kontraktu a dokona tego przeciwnik.
Zalicytowaliśmy 2♠ i po rozgrywce nie oddaliśmy, będąc po partii żadnej lewy (wzięliśmy ich 13). Zapiszmy sobie:
  60 za lewy deklarowane w licytacji
150 za kolejne lewki wzięte ponad miarę
  50 mała premia za wygranie częściówki
260 suma tego co zapiszemy w kontrolce

Przeciwnik zalicytował 7♠ i podobnie jak my wziął 13 lew.
Tylko, że oni zapiszą sobie:
  210 za lewy deklarowane w licytacji
2000 extra duża premia za wygranie szlema
2210 suma tego co zapiszą sobie przeciwnicy

Brrr różnica ogromna, dlatego tak ważna obok rozgrywki jest licytacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz