niedziela, 22 stycznia 2017

Zapis brydżowy - wstęp





Lekcja 11
Zapis brydżowy (wstęp)

03.01.2017
 Wkraczamy w nowy rok. To, że na zajęcia przyszło 13 młodych adeptów chcących nadal poznawać tajniki wiedzy tej bardzo popularnej gry to jest swoisty ewenement. Przed nami jeszcze jedna "ciężka rafa" czyli zapis brydżowy. Jeżeli ją pokonamy to zostanie już tylko otwarta przestrzeń do podnoszenia swoich umiejętności i gry w czystej pstaci. Na zapis i jak będzie on kształtował nasze zachowanie przy stoliku będziemy musieli poświęcić 2-3 lekcje.

Dość trudny temat, ale bez niego nie da się grać w brydża. Podstawową zasadą w brydżu jest branie maksymalnej ilości lew wraz z partnerem. Co w połączeniu z precyzyjną licytacją pozwoli nam otrzymywać dodatkowe punkty, przeliczane na premie, tym samym na zwycięstwo lub porażkę.
Wyróżnia się dwa typy zapisów, tzw:
  • robrowy
  • sportowy

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi zapisami jest taka, że w zapisie robrowym punkty na poszczególne premie można składać sobie w kilku bezpośrednio po sobie następujących rozdaniach, natomiast w zapisie sportowym każde rozdanie jest traktowane osobno.
Wystarczy tylko kartka i długopis z gadżetów niezbędnych do prowadzenia zapisu.
                                                           My                    Oni




 







Pod kreską zapisujemy tylko punkty które otrzymamy za wygranie zalicytowanego kontraktu. Wszystkie inne tj. (wpadki, nadróbki, premie itp.) wpisujemy nad kreską. Przy czym w sytuacji kiedy nie ugramy zalicytowanego kontraktu, punkty nad kreską wpisujemy po stronie przeciwnika.


Zdobycie jako pierwsi minimum 100 punktów pod kreską jest równoważne z wygraniem partii a wygranie dwóch partii oznacza wygranie robra i zakończenie partyjki brydża. Można wtedy zmienić partnera, ustawienie stołu lub w niezmienionej scenerii rozpocząć kolejnego roberka.
Punkty do zapisu pod kreską liczymy wg. podanego niżej schematu, w zależności jaki kolor obraliśmy w trakcie licytacji.

Przy grze w:
  • Bez atu (BA) pierwsza lewa liczona jest za 40, każda kolejna po 30
  • W kolor starszy (♠ lub ♥) każda lewa po 30
  • W kolor młodszy (lub ♣) każda lewa po 20

Łatwo wyliczyć, że aby zdobyć 100 pkt. pod kreską za jednym „zamachem” trzeba byłoby zalicytować i wygrać 3BA, 4 w kolor starszy lub 5 w kolor młodszy. Na to trzeba odpowiednio wziąć 9,10 lub 11 lew.
Przykładowy zapis mamy poniżej. Cyfry w nawiasach oznaczają numer rozdania i nie ma potrzeby ich wpisywania, mają posłużyć tylko celom dydaktycznym.
                                              My                              Oni







                                               50(2)                          60(6)
                                               30(1)                        150(3)
                                           
                                               60(1)
                                               60(4)


 
                                               40(5)                         120(6)






W pierwszym rozdaniu (1) zalicytowaliśmy 2 i w rozgrywce wzięliśmy 9 lew. Pod kreską zapisujemy 60 a nad kreską 30 za dodatkowo wzięta lewkę)
W drugim rozdaniu (2) przeciwnik zagrał 4♠ i wziął tylko 9 lew. Za wpadkę zapisaliśmy sobie nad kreska 50 punktów.
W trzecim rozdaniu (3) myśmy zagrali 1BA (bo tyle brakowało nam do zapisania 100 punktów pod kreską, wszak mieliśmy już 60 z pierwszego rozdania). Niestety wzięliśmy tylko 4 lewy (bez trzech) i tym razem 150 powędrowało nad kreskę do przeciwników.
W czwartym rozdaniu (4) zagraliśmy 3 i wzięliśmy na rozgrywce 9 lew. Tym samym 60 punktów zapisujemy po naszej stronie pod kreską. Udało nam się, jako pierwszym uzyskać 100 punktów pod kreską i osiągnąć partię. Przypominam, że do wygrania robra potrzeba wygrać dwie partie.
W piątym rozdaniu (5) zagraliśmy 1BA i udało się wziąć 7 lew, tym samym 40 punktów pod kreską ląduje po naszej stronie.
W szóstym rozdaniu (6) przeciwnik zagrał 4♠, biorąc lew 12. Zapisać musimy przeciwnikom 120 pod kreską i nad kreską za dwie lewy dodatkowe kolejne 60 punktów. Jednocześnie przeciwnik podkreślił nasze 40 punktów zdobyte w 5 rozdaniu i musimy ponownie zbierać punkty aby zdobyć ich 100 pod kreską. W tym momencie obie pary mają już zaliczoną pierwszą partię a do wygrania robra i wpisania dodatkowej premii muszą zdobyć jeszcze raz 100 punktów pod kreską.
O premiach i zapisie sportowym porozmawiamy na przyszłych zajęciach. Temat dość trudny ale jego przebrnięcie otworzy nam praktycznie drogę już do zajęć logicznych i ukazywaniu tego co w rywalizacji brydżowej najpiękniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz