wtorek, 20 września 2016

Lewa a co to?

 20.09.2016r
To już trzecie spotkanie z młodzieżą w szkole w Chróścinie. Ponownie przyszło 16 młodych adeptów chcących poznać podstawy brydża. Widać, że prawie wszyscy opanowali już tasowanie i układanie kart w ręku. Duże brawa.



Na początek szybki trening z tasowania, omówienie ilości kart, kolory i starszeństwo dla szybkiego przypomnienia.
Lewa to cztery karty (po jednej od każdego z graczy dołożonych zgodnie ze wskazówkami zegara po kolei), nie można dokładać karty kiedy poprzednik jeszcze nie dołożył. Zasady powstania lewy pokazujemy przy stoliku. Jest obowiązek dokładania do koloru zagranej pierwszej karty wyjścia ale nie ma obowiązku przebijania wyżej. W przypadku kiedy nie mamy do koloru możemy dołożyć kartę dowolną. Jeżeli pierwsze wyjście było np. w pika to wszyscy muszą dokładać do koloru. W przypadku kiedy nie mamy do koloru najczęściej będziemy wyrzucać karty najmniejsze, te najstarsze mogą się przydać do brania lew kiedy w którymś momencie zostanie zagrany ten kolor. W przykładzie pierwszym król pik jest najstarszy a mimo to lewy nie weźmie, gdyż wyjście nastąpiło w dwójkę kier
Gracze siedzący naprzeciwko stanowią parę a siedzący obok stanowią parę przeciwników. Ilość lew sumuje się dla danej pary, więc nieważne który z graczy pary weźmie więcej lew, gdyż tylko wspólny wynik będzie stanowić o wygranej. Celem pary jest wzięcie jak największej ilości lew. Wygrywa ta para która weźmie ich więcej.
  • Niech uczestnicy powiedzą ile jest możliwych do wzięcia lew.
Rozsadzamy uczestników dowolnie przy stolikach. Do gry potrzebne są dwie talie na stoliku, tak więc dwóch graczy może swoją talię schować do kieszeni. Z jednej dowolnej tali każdy gracz przy stoliku wyciąga jedną dowolną kartę i ten który wyciągnie najstarszą będzie rozdającym. Obie talie tasujemy, przy czym rozdający daje przełożyć graczowi z prawej. Partner rozdającego odkłada całą talię po przetasowaniu na prawo i talia czeka na kolejne rozdanie.
Po rozdaniu kart pierwsze wyjście należy do gracza po lewej stronie rozdającego i to on wychodzi kartą odkrytą. Kolejni gracze dokładają do koloru a jeżeli nie mają to dowolną kartę jaką chcą. Ten gracz który dołoży najsilniejszą kartę w kolorze wyjścia ale po dołożeniu wszystkich czterech graczy zagarnia lewę i kładzie przed sobą koszulkami do góry. Ten z graczy który pobrał ostatnią lewę ma prawo wyjścia w dowolną kartę ze swojej ręki. To należy przećwiczyć na kilku rozdaniach. Kiedy już zgramy wszystkie karty każdy z graczy liczy swoje lewy a następnie sumuje z ilością lew jakie zdobył Jego partner. Ta para która ma więcej lew wygrywa dane rozdanie. Warto przygotować kilka diagramów jak niżej i niech poćwiczą także na papierze.

Podczas tych zajęć należy też przedstawić kilka rąk (ułożone lub potasowane) aby uczestnicy mogli policzyć ile są w stanie wziąć lew sami bez pomocy partnera.
Policz ile lew weźmiesz na pewno mając ręce jak niżej i będąc na pierwszym wiście:
 ♠AD4 ♥9642 ♦AKD4 ♣A2

♠AKW4 ♥A2 ♦AKD4 ♣AK2

♠KW4 ♥742 ♦AKD4 ♣AK2

♠AKDW1092 ♥2 ♦A4 ♣AW2

♠AK4 ♥AK42 ♦KW4 ♣AK2

Na tym etapie już tasujemy karty i rozdajemy. Wistuje zawsze ten po lewej ręce rozdającego. Możemy wprowadzić element rywalizacji przenosząc np. pudełko z kartami na drugi stół, tłumacząc jednocześnie, że tak właśnie wygląda brydż porównawczy gdzie nieważne jest jak kto ma silną kartę ale co z nią dokonał. Grę z pudełkami będziemy mieli na następnym spotkaniu.


Przykłady zadań do lekcji nr 3. Wychodzi zawsze gracz W. Kto weźmie tą lewę i będzie miał prawo wyjścia w kolejnej.


K


2
N
W                 E
S

8

4



4


2
N
W                 E
S

D

4



K


D
N
W                 E
S

A

4



A


D
N
W                 E
S

8

4



4


10
N
W                 E
S

8

W



A


10
N
W                 E
S

W

K



2


2
N
W                 E
S

2

2



K


7
N
W                 E
S

A

4


czwartek, 15 września 2016

Poznajemy sprzęt

13.09.2016r
Kolejne spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół w Chróścinie. Przybywa spora gromadka, 16 młodych adeptów.
Od dzisiaj zaczynamy już "na poważnie". Do opisu będą nam służyć takie diagramy, tabelki jak niżej.





W                 E
S






Następnie rozdajemy każdemu jedną talię kart. Gdy będzie to nowy komplet to rozpakowujemy i liczymy ilość kart w talii. Odrzucamy jokery i karty zbędne tak aby zostały tylko niezbędne do gry.

Brydż to nie gra karciana ale gra logiczna przy użyciu kart. 
 
  • Każemy policzyć karty i jeżeli każdy ma 52 rozkładamy kolorami i niech policzą ile jest w danym kolorze kart. Jeżeli każdemu wyjdzie 13 to OK.
  • Zapytaj kto już grał w jakiekolwiek gry karciane.
  • Omawiamy starszeństwo honorów i każemy uczestnikom ułożyć każdy kolor od najstarszej do najmłodszej. Niech każdy policzy ile kart jest w każdym kolorze.
  AKDW1098765432

  • Wprowadzamy nazewnictwo kolorów obowiązujące w brydżu. Najlepiej zaczynając od pików, kończąc na treflach ale nie wprowadzamy jeszcze sztywno starszeństwa kolorów.
♠ pik
♥ kier
♦ karo
♣ trefl

  • Do gry w brydża potrzeba 4 graczy, dwóch tali, kartki papieru i coś do pisania.
  • Każdy z uczestników tasuje swoje karty i daje koleżance/koledze z prawej do przełożenia. Tasowanie (mieszanie kart) jest ważne, gdyż umożliwia nam granie w kolejnych rundach nowych rozdań.  Każdy ze swojej talii wyciąga dowolną kartę i ten który wyciągnął najstarszą będzie rozdającym (dealerem). Rozdajemy począwszy od przeciwnika z lewej, każdemu z graczy zgodnie ze wskazówkami zegara, tak aby rozdać wszystkie karty, ostatnia karta będzie rozdana rozdającemu. Jeżeli tak się nie stało to albo źle rozdaliśmy albo zgubiła się karta. Karty rozdajemy koszulkami do góry tak aby nikt nie widział karty w trakcie rozdawania. W trakcie rozdawania gracz siedzący naprzeciwko rozdającego tasuje karty.
  • Niech każdy podniesie swoją „kupkę” kart i spróbuje ułożyć je w ręku w dowolny sposób. Następnie niech próbują ułożyć kolorami i zgodnie ze starszeństwem. Niestety nie można układać kolorów kupkami na stole ale pierwszej fazie dozwolone, chociaż muszą trenować układanie prawidłowe.
  • Po ułożeniu kart każdy definiuje skład swojej reki, tj. w pikach mam króla, waleta i ósemkę, w kierach asa, damę, szóstkę i trójkę itd. Staramy się zachować hierarchię kolorów.
Tak wygląda prawidłowa faza wstępna, czyli przygotowanie do gry. Tylko prawidłowe przejście tego etapu umożliwi nam rozpoczęcie kolejnej lekcji.
Nie wyklucza się rozpoczęcia nowych lekcji jeżeli dana zostanie opanowana szybciej lub wydłużenia czasu na opanowanie danego zagadnienia.

Zadanie domowe.
Każdy zabiera swoją talię kart i ćwiczy w domu rozdawanie, tasowanie i układanie kart w ręku, starając się je tak układać aby nikt poza nim tych kart nie widział.

Poznajmy się

 12.09.2016r
Dzięki uprzejmości i za zgodą Dyrekcji Zespołu Szkół w Chróścinie rozpoczynamy pilotażowy program szkolenia dzieci i młodzieży w zakresie nauki brydża. Rozpoczęcie nauki zostało poprzedzone zaakceptowaniem programu innowacyjnego a nad jego wdrożeniem ze strony szkoły, przy ogromnym zaangażowaniu, pieczę stanowić będzie Pani Aleksandra Pluta. Ze strony Opolskiego Związku Brydża Sportowego wsparcia merytorycznego udzielać będzie Pan Andrzej Skotniczny.
Celem programu jest propagacja brydża jako wspaniałej gry logicznej, ukazanie młodzieży alternatywnych form spędzenia czasu oraz współpracy i konsolidacji grupy. W przyszłości rywalizacja sportowa, udział w zawodach sportowych a być może Reprezentacji Polski.

W brydża można grać od 5 do 105 lat i jest to jedyna dyscyplina sportowa w której możemy spotkać się przy stoliku w konfrontacji z najlepszymi zawodnikami na świecie, z ludźmi innych dyscyplin sportowych, świata kultury i polityki, którzy tak jak i my chcą sobie pograć w brydża. Ale żeby w niego pograć trzeba nauczyć się podstaw a potem już szlifować swoje umiejętności. Niniejszy blog służyć będzie do tego aby krok po kroku poznawać tajniki tej gry a także dokumentować dokonania uczestników spotkań.

Na pierwszym spotkaniu przybyło 13 młodych dziewcząt i chłopców od 5 klasy po 2 klasę gimnazjum przedstawiając się i w krótkich słowach omawiając dlaczego chcieliby akurat poznać tę grę. Prowadzący przedstawili się oraz ukazali zalety gry w brydża oraz w skrócie jak będzie przebiegać całe szkolenie i nauka.

Pierwsze zajęcia odbyły się 12.09.2016 (poniedziałek). Ustalono, że kolejne będą odbywać się w każdy wtorek od godziny 15:30 do 16:30 w budynku Zespołu Szkół w Chróścinie. Zachęcamy także rodziców, rodzeństwo, dziadków i znajomych do czynnego uczestnictwa w nauce brydża wraz ze swoimi pociechami.


Zadanie domowe.
Każdy z uczestników wykonuje swój identyfikator z imieniem, może to zrobić jedna osoba aby było tak samo dla wszystkich. Taki identyfikator przypinamy szpilką lub agrafką na kolejnych zajęciach. Dla prowadzących identyfikator przygotowują uczestnicy.