wtorek, 20 września 2016

Lewa a co to?

 20.09.2016r
To już trzecie spotkanie z młodzieżą w szkole w Chróścinie. Ponownie przyszło 16 młodych adeptów chcących poznać podstawy brydża. Widać, że prawie wszyscy opanowali już tasowanie i układanie kart w ręku. Duże brawa.



Na początek szybki trening z tasowania, omówienie ilości kart, kolory i starszeństwo dla szybkiego przypomnienia.
Lewa to cztery karty (po jednej od każdego z graczy dołożonych zgodnie ze wskazówkami zegara po kolei), nie można dokładać karty kiedy poprzednik jeszcze nie dołożył. Zasady powstania lewy pokazujemy przy stoliku. Jest obowiązek dokładania do koloru zagranej pierwszej karty wyjścia ale nie ma obowiązku przebijania wyżej. W przypadku kiedy nie mamy do koloru możemy dołożyć kartę dowolną. Jeżeli pierwsze wyjście było np. w pika to wszyscy muszą dokładać do koloru. W przypadku kiedy nie mamy do koloru najczęściej będziemy wyrzucać karty najmniejsze, te najstarsze mogą się przydać do brania lew kiedy w którymś momencie zostanie zagrany ten kolor. W przykładzie pierwszym król pik jest najstarszy a mimo to lewy nie weźmie, gdyż wyjście nastąpiło w dwójkę kier
Gracze siedzący naprzeciwko stanowią parę a siedzący obok stanowią parę przeciwników. Ilość lew sumuje się dla danej pary, więc nieważne który z graczy pary weźmie więcej lew, gdyż tylko wspólny wynik będzie stanowić o wygranej. Celem pary jest wzięcie jak największej ilości lew. Wygrywa ta para która weźmie ich więcej.
  • Niech uczestnicy powiedzą ile jest możliwych do wzięcia lew.
Rozsadzamy uczestników dowolnie przy stolikach. Do gry potrzebne są dwie talie na stoliku, tak więc dwóch graczy może swoją talię schować do kieszeni. Z jednej dowolnej tali każdy gracz przy stoliku wyciąga jedną dowolną kartę i ten który wyciągnie najstarszą będzie rozdającym. Obie talie tasujemy, przy czym rozdający daje przełożyć graczowi z prawej. Partner rozdającego odkłada całą talię po przetasowaniu na prawo i talia czeka na kolejne rozdanie.
Po rozdaniu kart pierwsze wyjście należy do gracza po lewej stronie rozdającego i to on wychodzi kartą odkrytą. Kolejni gracze dokładają do koloru a jeżeli nie mają to dowolną kartę jaką chcą. Ten gracz który dołoży najsilniejszą kartę w kolorze wyjścia ale po dołożeniu wszystkich czterech graczy zagarnia lewę i kładzie przed sobą koszulkami do góry. Ten z graczy który pobrał ostatnią lewę ma prawo wyjścia w dowolną kartę ze swojej ręki. To należy przećwiczyć na kilku rozdaniach. Kiedy już zgramy wszystkie karty każdy z graczy liczy swoje lewy a następnie sumuje z ilością lew jakie zdobył Jego partner. Ta para która ma więcej lew wygrywa dane rozdanie. Warto przygotować kilka diagramów jak niżej i niech poćwiczą także na papierze.

Podczas tych zajęć należy też przedstawić kilka rąk (ułożone lub potasowane) aby uczestnicy mogli policzyć ile są w stanie wziąć lew sami bez pomocy partnera.
Policz ile lew weźmiesz na pewno mając ręce jak niżej i będąc na pierwszym wiście:
 ♠AD4 ♥9642 ♦AKD4 ♣A2

♠AKW4 ♥A2 ♦AKD4 ♣AK2

♠KW4 ♥742 ♦AKD4 ♣AK2

♠AKDW1092 ♥2 ♦A4 ♣AW2

♠AK4 ♥AK42 ♦KW4 ♣AK2

Na tym etapie już tasujemy karty i rozdajemy. Wistuje zawsze ten po lewej ręce rozdającego. Możemy wprowadzić element rywalizacji przenosząc np. pudełko z kartami na drugi stół, tłumacząc jednocześnie, że tak właśnie wygląda brydż porównawczy gdzie nieważne jest jak kto ma silną kartę ale co z nią dokonał. Grę z pudełkami będziemy mieli na następnym spotkaniu.


Przykłady zadań do lekcji nr 3. Wychodzi zawsze gracz W. Kto weźmie tą lewę i będzie miał prawo wyjścia w kolejnej.


K


2
N
W                 E
S

8

4



4


2
N
W                 E
S

D

4



K


D
N
W                 E
S

A

4



A


D
N
W                 E
S

8

4



4


10
N
W                 E
S

8

W



A


10
N
W                 E
S

W

K



2


2
N
W                 E
S

2

2



K


7
N
W                 E
S

A

4


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz