sobota, 3 lutego 2018

Nowe konwencje STAYMAN

Konwencja STAYMAN

W międzyczasie rozegraliśmy turniej młodzieżowy w Miliczu, walcząc o jak najlepszy wynik. Niestety sam wynik nie przyjdzie, musimy o niego powalczyć. Aby powoli podnosić już swoje umiejętności spróbujemy zastosować i wdrożyć w życie jedną z najbardziej popularnych konwencji, tzw. Stayman. Posługuje się nią ponad 95% brydżystów i brak jej znajomości może wykluczyć nas z towarzystwa brydżowego. Ta konwencja jest stosowana tylko po otwarciu przez partnera 1BA (NT)
Kolory pięciokartowe będziemy mogli dość swobodnie licytować na wysokości dwóch jak jesteśmy słabi lub na wyższych wysokościach w zależności od posiadanej wiedzy i umiejętności. Ale jak poradzić sobie z kolorami czterokartowymi, jak znaleźć uzupełnienie u partnera do naszego koloru czterokartwoego?
Dla przykładu, partner otwiera 1NT a my mamy:
♠ KQxx
xx
KQxx
♣ Qxx
Wiemy, że partner posiada 15-18 PC na składzie w miarę zrównoważonym, plus nasze 12PC daje to 27-30PC czyli bilans punktowy na końcówkę jest. Pytanie tylko jaką w bez atu a może w piki?
Kiedy partner będzie miał 4 piki to lepiej zagrać końcówkę w ten kolor. Kiedy ich nie będzie posiadał, będziemy próbowali zagrać końcówkę bezatutową, gdyż suma punktów naszej ręki i naszego partnera nas do tego zobowiązuje.
Nie możemy zalicytować 2♠ gdyż na tej wysokości potrzebujemy minimum 5 kart w kolorze, bynajmniej tylu będzie się spodziewał partner. 
Pomysł na rozwiązania problemu znalazł Pan Stayman.
Zamiast nieforsującej odzywki 2♣ jako kolor treflowy uznał, że warto przeznaczyć ta odzywkę na pytanie czy otwierający posiada jakieś starsze kolory czterokartowe.
1BA 2♣ (pytanie o starsze czwórki)
2           (nie mam żadnej starszej czwórki)
2          (mam cztery karty w kierach i mogę mieć czwórkę pik)
2          (mam cztery karty w pikach ale nie mam w kierach)

Mając już takie informacje, będziemy mogli podjąć bardziej właściwą decyzje przy określaniu jaki kontrakt mamy zagrać. Konwencja ta świetnie nadaje się dla rąk słabych jak i silnych. 

Tą konwencją grają na świecie prawie wszyscy i każdy początkujący gracz swoją edukację w zakresie teorii brydża zaczyna praktycznie od niej. Warto abyś i Ty ją poznał i z czasem umiejętnie stosował.
Warto kilka rozdań przedstawić jako przykłady zastosowań. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz